Bugun...
Bizi izleyin:


Sedat MANAV


Facebookta Paylaş

Manavgat Sanayisinde Usta Aranıyor!!!
Tarih: 17-08-2019 11:35:00 Güncelleme: 17-08-2019 11:35:00


Manavgat Sanayisinde Tamircisinden kaportacısına, boyacısına, mobilyacısına, fiyatlar diğer il ve ilçelere göre ÇOK YÜKSEK olmasına rağmen işini dört dörtlük yapan çok nadir usta var. Onlarıda herkes tanır işçiliğinden. İşini dört dörtlük yapan ustaları tenzih ediyorum...
Gerisi usta değil kalfa bile değil benim gözümde. Aracımın birinin sağ farının temizlenmesi, tamponununda boyanması gerekiyordu. Far temizliği için 600 TL’ye anlaştım (Farın yenisi orijinali 5000 TL’nin üzerinde), tamponun boyanması için 400 TL’ye anlaştım. Sıra geldi tamponun ve farın sökülmesine. Aracı 3 kaportacıya götürdük. Hepside tamponun sökülebilmesi için her iki çamurluğunda sökülmesi gerektiğini söyledi. Tamponun sökülmesi için çamurlukların sökülmesi bana çok mantıksız ve çok saçma geldi. Antalya’da özel BMW servisini aradım durumu anlattım. Öyle saçmalık mı olur? Tampon tek parça sökülür dedi. Sonra bir kaportacı ismi verdiler ve onun tek parça sökebileceğini söylediler. Kaportacıya gittik, tek parça sökebileceğini söyledi. Fiyat sorduk. Tek parça sökebilen TEK KAPORTACI 800 TL dedi ve bir kuruş aşağı olmaz dedi. Tampon ve far temizliği için ustalardan daha önceden randevu aldığım ve fazla zamanım olmadığı için tamam demek zorunda kaldım. Tampon ve far söküldü. 2 gün sonra tampon boyanmıştı. Farın temizlenip parlatma işlemi 3 gün sürdü ve far yenisinden daha güzel bir işçilikle kaportacıya montaj için verildi. Manavgat’ta tamponu tek parça söken ve 800 TL alan kaportacı arkadaş farı takarken çizdi. Farı temizleme işlemi yapan usta ile görüştüm aracı müsait bir zamanda getirmemi azda olsa çiziği gidermeye çalışacağını söyledi. 
Daha sonra diğer aracıma seramik kaplama yapılacağı için kaportasındaki minik taş izi gibi göçüklerin giderebilmesi gerekiyordu. Göçükcü usta aradım. 3. Blokta bir ustayı önerdiler. Gittim aracımdaki 20 ye yakın çok küçük göçük işlemi için 1300 TL’ ye anlaştım ve aracımı bıraktım. 3 gün sonra gittim tüm göçükleri tamamen temizlemiş on numara bir işçilik yapmış. Fakat ön kaputun üzerinde 3 cm yakın bir çizik oluşmuş. Bu çizik ne dedim, bilmiyoruz dediler. Ya sabır dedim içimden ayrıldım. Daha sonra aracımın camını indirince cam krikosundan ses geldiğini farkettim. Kapıdaki bazı göçükleri giderebilmek için kapı boşluğunun içerisinde, ince bir demir parçası kullanılarak işlem yapılıyor. O işlem esnasında krikoya zarar verildiği için o ses geliyordu. O sorunu çözmesi için göçükçüye gittim aracımı bıraktım. İki saat sonra aracımı almaya gittiğimde cam krikosunu tamir ettikleri kapının lastiğinin kapı eşiğindeki bölümünün yırtıldığını gördüm. O an çıldırdım ve ne kadar iş bilmez kendini usta sanan, bir yer yaparken bir yer bozan her kim varsa lanet ettim. İş bilmez usta bozuntuları yüzünden hem zamanımız çalınıyor hemde paramızla rezil oluyoruz. Bu sadece kaportacılarda yaşadığım sorun. Daha sonra Mobilya ustaları ve boyacıları ile yaşadığım sorunları anlatacağım...!
Bu arada far temizliği ve seramik işlemini yapan Kadir Dağ kardeşime ve Boya işlemini yapan Mustafa Örs kardeşime on numara işçiliklerinden dolayı teşekkür ederim. Matlaşmış far temizliği, boya koruma, pasta cila, seramik kaplama gibi işlerinizde kesinlikle Kadir Dağ’ı, Oto boya işindede Mustafa Örs ve Soner Ateş’i tavsiye ederim. 
Tekrar ediyorum İşini dört dörtlük yapan tüm ustaları tenzih ediyorum.

 

 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI