Bugun...
Bizi izleyin:Boztaş, “Girişimcilik eğitimi ile işyeri açanlar daha başarılı”

Tarih: 17-12-2015 18:56:51 + -


MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ülkede yetişen her ferde temelden girişimcilik eğitimi verilmesi gerektiğini belirterek girişimciliğin okullarda seçmeli değil, temel ders olması gerektiğini ve sadece meslek liselerinde değil tüm okullarda yer alması gerektiğini söyledi.


Boztaş, “Girişimcilik eğitimi ile işyeri açanlar daha başarılı”

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ülkede yetişen her ferde temelden girişimcilik eğitimi verilmesi gerektiğini belirterek girişimciliğin okullarda seçmeli değil, temel ders olması gerektiğini ve sadece meslek liselerinde değil tüm okullarda yer alması gerektiğini söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile girişimci adaylarına yönelik düzenlenen  “Girişimcilik Eğitimi” başladı. MATSO binasında başlayan ve Eğitmen Özcan Toralı tarafından verilen 70 saat sürecek eğitim 24 Aralık’ta sona erecek. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası’ verilecek.

Girişimcilik eğitimi temelden verilmelidir

Eğitimin ilk dersine katılan MATSO yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, girişimci adaylarına hitaben bir konuşma yaptı. Girişimcilik eğitiminin önemine vurgu yapan Boztaş, tüm mesleklerin temelinde girişimcilik olduğunun altını çizdi. Boztaş, ülkede yetişen her ferde temelden girişimcilik eğitimi verilmesi gerektiğini belirterek girişimciliğin okullarda seçmeli değil, temel ders olması gerektiğini ve sadece meslek liselerinde değil tüm okullarda yer alması gerektiğini söyledi. Girişimcilik eğitimi alarak işletme açanların işletmelerini daha sağlıklı ve bilimsel yöntemler üzerinden sürdürdüklerini kaydeden Boztaş, eğitim aldıktan sonra iş hayatına atılanların daha başarılı olduklarını ifade etti.

Geçlere ve kadınlara girişimcilik konularında daha fazla fırsat tanınmalı

Boztaş, ekonomisi gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman girişimcilik eğitimine verilen önemin yüksek olduğunu vurguladı.  Türkiye’de gençlerin ve kadınların girişimcilik konusunda daha fazla cesaretlendirilmesi gerektiğini ifade eden Boztaş,  girişimcilik konusunda ne kadar çok fırsat tanınırsa başarılı girişim çıkma oranının da aynı şekilde artış kaydedileceğini dile getirdi.

Daha fazla kadın iş dünyasına katılması gerekiyor

Ülke ve bölge ekonomisinin daha fazla büyümesi için en az erkekler kadar kadınların da iş dünyasına katılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Boztaş, “Eğitime katılanların yarısının kadın olması sevindirici bir durum. Biz iş insanları olarak iş dünyasına kadınlarında katılmasını istiyoruz. Eğitimden sonra kadınlarımızın mutlaka iş dünyasına katılmalarını tavsiye ediyoruz. KOSGEB ve diğer kurumlar verdiği desteklerde kadınlara pozitif ayrımda bulunuluyor” diye konuştu.

Girişimcilik Eğitimi alarak işletme açanlar daha istikrarlı ve başarılı

Açtıkların eğitimlerin katılımcılara teorik ve bilimsel olarak katkılar sağladığı ifade eden Boztaş, “Yaptığımız incelemelerde ilçemizde “Girişimcilik Eğitimi”ne katılanların daha bilinçli hareket ettiklerini ve açılan işletmelerin daha istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü gördük. Girişimci adaylarının bu eğitimlerden yararlanarak işletmelerini açmalarını tavsiye ediyoruz. Girişimcilerin eğitimlerle yetişmesini önemsediğimiz için aralıklarla eğitimler açıyoruz. Bu dönemde açtığımız tüm eğitimler yoğun ilgi gördü.  Mart ayına kadar MATSO- KOSGEB işbirliği ile 4 eğitim açacağız ” diye konuştu.

Girişimci sayısının da artması ile İlçede kalkınma daha da hızlı olur

Eğitim ile girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve beceriyi kazanabileceğinin anlatan Boztaş, eğitimi başarı ile tamamlayıp “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” alanların işletmelerini açtıkları takdirde KOSGEB’in finansman desteklerinden 100 bin liraya kadar yararlanabileceğini belirtti.  Boztaş, “Yeni Girişimci Desteği programı kapsamında Girişimcilerimiz, 30 bin liraya kadar geri ödemesiz ve 70 bin liraya kadar kredi destek başvurusu hakkı elde edecekler” dedi. 

Boztaş, verilen desteklerle açılan işletmeler ile İlçe ekonomisinin daha da büyüyebileceğine kaydederek İlçede girişimci sayısının da artması ile kalkınmanın da o kadar hızlı olacağı ve işsizlik sorununda azalacağını ifade etti.
Bu haber 8546 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI