Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ÜMİTSİZ OLMAYIN, ÜMİT “SİZ” OLUN!
Tarih: 14-10-2016 12:50:00 Güncelleme: 14-10-2016 12:50:00


İnsan umut ettikçe yaşarmış” derler. Ne kadar doğru bir söz. Dünya tarihine baktığımız zaman umutlarını kaybetmeyen insanların hep başarılı olduğunu görürüz.

Dünyaya yön veren liderler de kendileri hem hiç ümitlerini kaybetmemişler, hem de etrafına ümit vermişlerdir. Etrafındaki insanların heyecanlarını hep taze tutmuşlar.

Öğretmen olmamız hasebiyle yıllardır gözlemliyoruz. Sene başında bütün öğrenciler büyük bir iştahla derse başlar; büyük hedefleri vardır. Bir müddet sonra bazı öğrencilerde bu hedeflerde küçülmeler başlar. Ümitleri kırılır. Yapamayacakları, o hedefe ulaşamayacakları inancı hâkim olmaya başlar. “Umutsuzluk” bulaşıcı bir mikrop gibi yayılmaya başlar. Çok kısa bir sürede birçok öğrenciyi de etkiler. TIP Fakültesi ile başlayan hedef, İnşaat Mühendisliğine, Makine Mühendisliğine sonra da Fen Edebiyat Fakültesi bölümlerine düşer. İşte bu dönemde rehberlik servisi devreye girer. İradesine sahip olabilen, kazanmak için nedenleri olan, hayalleri olan öğrenciler yeniden sarılırlar derslere.

“Hafız”ın sesine kulak verirler. “En büyük felaketler içinde dahi ümidini kaybetme; Unutma ki ilik en sert kemiğin içinden çıkar.”

Hayat mücadelesi çalışmadan kazanılmaz. Allah Kur’an-ı Kerim’de, “Herkes çalıştığının karşılığını alır” buyurur. Öyleyse akıllı insan çalıştığının karşılığını alacağını bilir. Her şeyin yok olduğu anda bile ümidin var olduğuna inanır. Allah ayetinde çalışanın karşılığını alacağını söylüyorsa yine başka bir ayette “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umut kesmez” diyorsa söyleyecek başka söz mü kalır?

İnsanımız birçok hususta olduğu gibi tarihine bakmada da maalesef hassasiyetlerini kaybetmiştir. Şöyle kendi tarihimize bir baksak; İslam peygamberi putperest bir dünyanın içinden tek başına çıktı ve inancını ilan etti, hiç dedi mi, “Ben bu kadar insanla nasıl baş edebilirim, nasıl başa çıkarım” Hayır… Hiç umutsuzluğa düştü mü? Hayır…

Yeri geldi diliyle, yeri geldi eliyle mücadelesine devam etti. Her sıkıntısında “Allah bir kapıyı kapatırsa bin kapıyı açar” dedi ve yoluna devam etti.

Alparslan Gazi, Bizans askerinin çokluğundan korksa, umutsuzluğa düşse Anadolu bize vatan olur muydu? Fatih İstanbul’u çeviren surlardan ürkse, Konstantinopolis, İstanbul olur muydu? Atatürk; Kurtuluş Savaşı’nda umutsuz olsa, her türlü imkânı elinden alınmış, bütün orduları silah bırakmış, yok oluşla karşı karşıya kalan Anadolu insanına güvenmeseydi, Türk Milletine “ümit” olmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti kurulabilir miydi?

Öyleyse tek bir kural var karşımızda;

İMAN ET, MÜCADELE ET, ZAFER SENİNDİR.

 

Seyit Mehmet ERTAŞ

Manavgat Final Anadolu Lisesi Müdürü

s.m.ertas@hotmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI