Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

OKU! YOKSA PİSLİK YAĞAR
Tarih: 23-12-2016 11:55:00 Güncelleme: 23-12-2016 11:55:00


 

Ikra' bismiRabbikelleziyhalag”   “Yaratan Rabbinin adıyla oku! “.

 Bildiğim kadarıyla ilkel veya ilahi dinler arasında “OKU” diye başlayan tek din  “İSLAM “,tek kitap da “KUR’AN” dır.Bu Ayet-i Kerimeyi okuyunca tüylerim diken diken oluyor. Cenab-u Hak’kın ilk emri ne, biz ne yapıyoruz? Ağzımızı açtığımız zaman mangalda kül bırakmayan biz “Müslümanlar”, kendimizden başkasını küçük görüp cehaletle itham eden bizler, başta Allah’ın kitabı Kur’an olmak üzere ne kadar okuyoruz?

         Dünya ülkelerinde kitap okuma oranları ile ilgili bir araştırma yapılmış. Bu araştırmaya göre bakınız durumumuz ne kadar vahim.

TÜİK  kitap okuma raporu:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), kitap okuma araştırması utandıran bir gerçeği gözler önüne serdi. Günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor

TÜİK, Türkiye’de okuma oranlarıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye’nin kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer aldığı belirtildi. Araştırmada bireylerin kitap okuma süreleri de incelendi. Buna göre, Türkiye’de günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internet kullanılırken kitap okumaya günde1 dakika zaman ayrıldığı ortaya çıktı. Yılda 6 saat (günde bir dakika) kitap okuduklarını söyleyen katılımcılar, kitaba ihtiyaç listesinde 235. sırada yer veriyor.

Okuma oranları:

İngiltere ve Fransa yüzde 21

 Japonya yüzde 14,

 Amerika yüzde 12,

 İspanya yüzde 9,

 Türkiye, yüzde 0,1 okuma oranı ile listenin son sıralarında yer buldu.

Türkiye’de Ka­tı­lım­cı­la­rın yüz­de 65’i aşk,

Yüz­de 24’ü si­ya­si,

Yüz­de 13’ü de dü­şün­ce ki­tap­la­rı okuyor

Ki­şi­sel ge­li­şim ki­tap­la­rı­nı oku­yan­la­rın ora­nı ise yüz­de 7.
        Aslında bu araştırma bize söyleyecek söz bırakmıyor. Diğer Müslüman ülkeler araştırmada yer almamış , ama onların da bizden pek farkının olduğunu sanmıyorum.

Araştırmadan şu an dünya Müslümanlarının başına neden bu felaketlerin geldiği galiba anlaşılıyor. Sizce günde okumaya sadece 1 dakika ayıran bir milletin gerçekten ilerlemeye, dünya ülkeleri içinde konuşmaya, itibarlı bir toplum olmaya hakkı var mıdır?

Yüz yılı aşkın süredir İslam aleminde düşünür, bilim adamı yetişmemiş, Batı'nın bilim adına ortaya koyduğu  veriler tercüme edilmiştir. Bu ise ilmi ortaya koyanları yükseltirken taklit edenleri de 2. sınıf insan olmaya sürüklemiştir.Okumayan, düşünmeyen, üretmeyen, araştırmayan cahil toplumlar, her zaman bilimde ilerlemiş, bilim adamına değer vermiş toplumların oyuncağı olurlar. Şu an İslam dünyasına baktığımız zaman bunun en acı örneklerini görebiliriz. Yüz milyonluk Arap alemi veya bir buçuk milyarlık İslam alemi altı yedi milyonluk İsrail ile nasıl başa çıkamıyor diye konuşuyoruz, İsrail’i kahretmesi için Allah’a yattığımız yerden dua ediyoruz ve bu duanın da kabul edilmesini bekliyoruz. Bu da yetmiyor,” her  yılbeş altı milyon kişi hacı oluyor, bu kişilerin hiç birinin duası kabul edilmiyor mu da Allah bu İsrail’i kahretmiyor. “ diye serzenişte bulunuyoruz.

İslam alemi böyle. Türkiye özeline bakacak olursak durum çok farklı değil. (Eskiden topla tüfekle birbirimizi öldürmüyorduk şimdi ona da başladık.)  Toplumun büyük bir kesimi siyaseten veya meşrep olarak ötekileştirilmiş, toplum parça parça edilmiş durumda. Düşünce dünyamızda ise , bir kısmımız siyasi liderlere, bir kısmımız tarikat, cemaat liderlerine bir kısmımız sosyal medyaya beynimizi ipotek etmiş durumdayız. Onlar bizim yerimize düşünüyor, konuşuyor, planlıyor; biz de ağızlarına bakıyoruz ne diyecekler diye.Kur’an-ı Kerim’de Cenab-u Hakkın ısrarla  “düşünmez misiniz?” “ akletmez misiniz?” sorularına kendimizi muhatap etmiyoruz.Sanki başka bir ümmete söyleniyormuş  gibi davranıyoruz. Sonra da başımıza gelen felaketlere şaşıyoruz. Hala da düşünmeyip hiçbir şey yapmadan Allah’tan yardım istiyoruz.

          Dünyadaki terör örgütlerine bakınız. Bu örgütler adına eylem yapan, canlı bomba olan, hiç bir değer tanımadan insan öldüren canilere bakınız hemen hemen hepsi cahil insanlar. Dini veya dünyevi hiçbir tahsil yapmamış insanlar. Allah adına cihat yaptığını söyleyen bir kimse masum insanların canına kıyabilir mi? Allah’ın kitabını bir kez bile okumuş olsa canlı bomba olup ibadethanelere girip insanları katledebilir mi? Bir halk adına hareket ettiğini söyleyen kişi o halkı öldürebilir mi? Okumayan, düşünmeyen, olayları değerlendirmeyen kişi başkalarının yönlendirmesi ile hareket edeceği için tuzağa düşecek ve ibadet tutkusuyla insan öldüren bir robot haline gelecektir. Masum insanları öldürerek cennete gideceğini zannedecek veya halkını kurtaracağını düşünecektir.

          Rusya’nın Ankara büyükelçisini öldüren adam, oraya giderken kendisinin de öleceğini biliyordu. Bu eylemi yaparken güya İslami propaganda da yapmış. Bu eyleminin İslam’a bir katkısının olmayacağını düşünmüş müdür acaba? Yapacağı bu eylemin Kuran-ı Kerime ve Allah Resulünün öğretilerine uyup uymadığını hiç düşünmüş müdür? Hiç sanmıyorum. Efendileri ona“yap” demiştir o da yapmıştır. Zira o, düşünmemesi, ne denilirse yapması gerektiği şeklinde yetiştirilmiştir. Beyni iğdiş edilmiş, mankurtlaştırılmış, düşünme melekelerini yitirmiş , insan olma özelliğinden çıkarılmıştır. O artık hedefe kilitlenmiş bir robottur. Zira ilim, irade, düşünme gibi hasletler insanlar içindir. İşte burada karşımıza “okumuş cahiller” çıkmaktadır. Bu millet de bunlardan çok çekmiştir.(“Okumuş cahiller” konusu üzerinde gerçekten uzun uzun düşünülecek ve çalışılacak derin bir konudur. Bir konferans konusudur.)

          Bakınız Allah, Kur’an-ı Kerimde Yunus  Suresi 100. Ayetinde ne buyuruyor: “Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.”

            Başka söze gerek var mı?

Allah’a emanet olunuz.

 

                                                                                                     Seyit Mehmet ERTAŞ

                                                                                      Manavgat Final Anadolu Lisesi Müdürü

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI