Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

GÜREŞTE HANGİNİZ GALİP GELİYOR?
Tarih: 18-09-2016 01:25:00 Güncelleme: 18-09-2016 01:25:00


Okullar açıldı.Evlerde tatlı bir heyecan başladı. Çocuğun öğretmeni veya öğretmenleri kim olacak, kılık kıyafeti nasıl olacak,defterler, defter kapları vs. Yeni başlayan çocuklarda biraz korku biraz heyecan, ilkokul öğrencilerinde okula gitme sevinci, liselerde ise ‘Of ya yine başladı. ‘ havaları…

Anne babalar ise çocuklarının geleceği nasıl olacak,okul işi ne olacak vs. telaşı başladı. Televizyonlarda işin uzmanı olan veya olmayan herkes velilere akıl veriyor. Şöyle davranın böyle davranın vs. Anne babalara akıl vermek veya onlara ana-babalık öğretmek haddimize değil. Ama ben de otuz iki senesini bu işe vermiş bir kişi olarak yaşadığım bir olayı nakletmek istiyorum.

Bir velimiz vardı yıllar önce , benim gibi kısa boylu ama zayıfça bir arkadaş, liseyi bitirmiş bir oğlu vardı, uzun boylu iri yapılı. Velimiz fanatik bir sigara düşmanı , sigara içene adam gözüyle bakmaz (o zaman ben de sigara içiyordum) oğlu da ısrarla sigara içen bir çocuk. Arada savaş var. Beraber yemek bile yemiyorlar. Oğul ‘Allah’tan korkmasam bu adamı boğacağım , bana da ev halkına da hayatı zindan etti.‘ der. Baba da ‘Uyuşturucuya  içki kumara başlayacağını bilmesem evden çıkaracağım, nerede yaşarsa yaşasın bu çocuk benidelirtecek.’ der. Israrla çocukla ve babasıyla konuşuyorum. Karşımda hangisi varsa olmayanın avukatlığını yapıyorum, teskin ediyorum ikisini de.

Bir gün adama dedim ki ‘Kardeş sen bu çocuğu hiç kucağına alıp sever misin ?’ ‘Ne diyon hoca e…k  kadar adam kucağa mı sığar.’ dedi. ’Yahu kucağına alma ama şöyle bir başını okşa , elini omuzuna at onunla bir güreş, bir sıkıştır bak bakalım ne olacak, sıcak temas kur.’ dedim. Çocuğa da babasının kendisini çok sevdiğini , eski adamlarda ‘ sev ama belli etme ‘ gibi bir anlayışın olduğunu anlattım.Aradan birkaç gün geçti çocuk geldi yanıma, oturduk. ‘Ya hocam ben yanlış anlamışım babam hakikaten iyi adam be.’ dedi. Ben de tasdik ettim. Bir süre sonra adam geldi ‘Ya hoca çocuk derse çalışmaya başladı, akşamları da dışarı çıkmıyor ama bir de şu jöleyi sürüp sigarayı içmese. ‘ dedi. Ona da şimdilik üzerine gitmemesini, görmezden gelmesini tavsiye ettim. Sonuç ne oldu biliyor musunuz ?

Çocuk üniversiteyi kazanıp gitti. Yıllar sonra baba , yanında torunu ve  gelini ile yanıma geldi. Gelinini KPSS kursuna yazdırdı. ’Çocuk bir yerde çalışıyor, gelini okutuyorum, toruna da bakacağım.’ dedi. Derslere başlayınca bir gün bizim  o ‘sigaracı ‘ öğrenci geldi. İri yarı bir adam olmuş, hoş muhabbetten sonra , ’Sigara ile aran nasıl ?’dedim,  güldü ‘Hocam üniversitede bıraktım sigarayı, ya çok yanlış yapmışız o dönem çocukluk etmişiz .’ deyip hüzünlendi. ’Değmezmiş ana-babayı üzmeye ama gençlik işte  ‘ deyip eski günleri yad ettik.

İşte böyle sevgili velilerimiz. Arife tarif gerekmez, ben yaşanmış bir olayı naklettim. Sonucu da siz çıkarın.

Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Allah’a emanet olun…

 

Seyit Mehmet ERTAŞ

Manavgat Özel Final Anadolu Lisesi Müdürü

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI