Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

FACEBOOK DUASI MI YAPIYORUZ ?
Tarih: 26-09-2016 01:13:00 Güncelleme: 26-09-2016 01:13:00


Yarabbi,Müslümanlara zulmeden İsrail’i kahhar ismi şerifinle kahreyle. Yarabbi, Boşnak Müslümanlara zulmeden Sırpları kahreyle. Doğu Türkistanlı Müslümanları öldüren Kızıl Çini, Müslümanları diri diri yakan Hinduları, Çeçenlere zulmeden Moskofları, dünyadaki Müslümanları katleden ve birbirine kırdıran Amerika’yı, ülkemizi kana bulayan , bölmeye çalışan IŞIT , PKK,PYD, FETÖ gibi çetelerikahreyle Yarabbi.” ”İslam alemine huzur ver Suriye’de , Irak’ta akan Müslüman kanını durdur Yarabbii”

Elli küsür yaşını geçtim. Bu tür duaları imam olarak cemaatin önünde, cemaat olarak imamların arkasında, son zamanlarda da sosyal medyada çok yaptım veya dinledim. Kabe imamının internette yayınlanan duasından etkilendim.

Her yıl, 2 ile 5 milyon arası Müslüman Hacca gider. Orada Müslümanların refahı, huzuru için dua eder. Kabeyi ilk görünce yapılan duanın kabul edildiğine inanılır ve bir çok Müslüman bencillik etmez kendinden önce Muhammed Ümmetini düşünür ve onlar için o an dua eder.

Yukarıdaki dualara dünyadaki hiçbir müslümanın amin demeyeceğini zannetmem. Böyle bir duayı yapmayanımız da yoktur.

Sonuç… On yıllardır yapılan dualar sonuç vermiyor. Değişen bir şey yok. Dünyada ezilen, hor görülen, sömürülen, insan yerine konulmayan, yine maalesef Müslümanlar. Birbirini kıran, rezilliğin paçadan aktığı , sefaletin kol gezdiği, ölenin de öldürenin de “Allahuekber” diye bağırdığı beldeler İslam beldeleri.

Bu işte bir yanlışlık var. Ya bizim dualarımızı Allah kabul etmiyor, ya bizde samimi dua edecek kalp yok, ya dünyada duası kabul edilen Müslüman yok, ya da müslümanların “dua “algısında bir yanlışlık var.

Dua bizim yaptığımız gibi yapılmaz. Bazılarınızın “Allah iptal etmez erteler” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama o Allah’ın işi, (Allah’ın işine karışmayalım) erteler veya ertelemez, biz sünnetullaha bakalım, ayrıca Allah Resulü’ne bakalım, hangi dualara Allah’ın anında cevap verdiğine bakalım.

Nedir dua? Dua insanın kibirden vazgeçip Allah’ın mutlak kudretini ve merhametini kavramaktan doğan bir boyun eğmedir. Allah kainat nizamına fert ve toplumların bağlı olduğu zorunlu yasalara (sünnetullaha) ters düşmeyen duaları kabul edeceğini vaad ediyor. Dua insanın kendi ihmallerini tamamlayan bir ikbal kapısı değildir. İnsan kendi sorumluluğunu yerine getirdikten sonra Allahtan yardım dileyebilir. Kurandaki dua örneklerine bakarsak bunu görürüz(1)

Biraz açalım bu tanımı. Allah Rasulü zırhını giyip kılıcını taktı savaş meydanına gitti. Orada yardım etmesi için Allah’a yalvardı. Fatih İstanbul’u fethedince Hocası “Allah’ın inayeti dualarımızla birleşti “ deyince Fatih, kılıcını göstererek“ fakat bunun hakkını da inkar etmeyelim hocam “ demiş.

Bosna- Hersek’te Nato güçleri Bosnalıların ellerindeki silahları “sizi koruyacağız” deyip topladılar. Sonra da Sırp kasaplarına geçit verdiler. Katliam başlayınca A. İzzet Begoviç “Şu an elimizde Sırplara karşı koyacak bir çakı bıçağımız bile yok silaha şiddetle ihtiyacımız var” diye feryat ederken Türkiye’de “haydi bu gece uyumayıp Bosna için duaya kalkın” diye yankı bulmuş ve binlere insan dua etmeye kalkmıştı. Acaba Sırp kasaplarını bu dualar mı; yoksa daha sonra özellikle Türkiye Müslümanlarının önderliğinde dünya Müslümanlarından toplanan parayla alınan silahlar mı durdurmuştu?

Öyleyse dua, bir eylemdir herhangi bir işin gereğini yapmaktır

Emeviler iktidarlarını meşrulaştırmak için “bu çektikleriniz sizin kaderinizdir, takdir eden Allah’tır kaderinize karşı gelerek günaha girmeyin” dediler o dönemden sonra maalesef Müslümanlar başlarına gelen musibetleri dua ederek bertaraff etme yoluna gittiler. Kolaydı her şey. Gereğini yapmak yerine” Allah belasını versin” de geç . Oysa Allah Kuran-ı Kerim’de “ Kaderiniz kendi ellerinizde” (Yasin 36 ), “ Herkesin kaderi kendi boynuna dolanmıştır.” (İsra 13) buyuruyor. Öğrenci derse çalışmıyor, annesi kadınları toplayıp pirince salavat çekip üflüyor, zannediyor ki o pirinci yutunca çocuk sınav kazanacak. Yok öyle beleş. Öğrenci için en büyük dua oturup adam gibi çalışmak sonrada Allah’tan yardım dilemektir.

İyi düşünelim dua edilen makam, her şeyi bizden iyi bilen, gören, insana şah damarından yakın olan Allah’tır. Biz eyleme geçersek Allah bize yardım eder, o bizimle beraberdir. Yoksa sümme haşa dua ettiğimiz makam biz yatırken bizim yapmamız gerekenleri yapacak hizmetli, bizim yerimize savaşacak asker, ilim tahsil edecek öğrenci, işçimiz,dadımız değildir.

Şimdi dualar daha da kolaylaştı. Yetenekli bazı arkadaşlar güzel güzel yazılar yazıp süslü süslü tablolar yapıp sosyal medyada paylaşıyorlar. Benim gibiler de yumuşacık koltuklarında bunları okuyup beğeniyoruz, hatta cihat aşkımız kabarıp paylaşıyoruz.

Dileyelim ki Cenabu Hak Kıyamet gününde bizim sanal alemdeki dualarımıza karşılık sanal bir cennet vermesin.

 1. Kurandaki dua ayetlerinden bazıları : Fatiha 1-4,Felak 1-5, Nas 1-6 ,Araf 155, Furkan 74 , Furkan 77 , Hud 45 , Mü’min 60 ( Özellikle Hud suresi 45-46 ve Hud suresi 74-76. Ayetlerini okumanızı öneriyorum. Allah, sünnetullah’a uygun olmayan duaları kim yaparsa yapsın kabul etmiyor.)

Allah’a emanet olunuz.

 

Seyit Mehmet ERTAŞ

  Manavgat Final Anadolu Lisesi Müdürü

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI