Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

BİR KAHKAHA BİR PORSİYON PİRZOLA
Tarih: 20-10-2016 15:20:00 Güncelleme: 20-10-2016 15:20:00


Ufacık bir gülümseme…İnsanı ne kadar çok değiştiriyor. Karikatürlerde bile insan yüzü çizilirken ağız çizgisi aşağıya doğru çizilirse somurtur;  yukarıya doğru çizilirse gülümser. Bir çizgi bile ne kadar çok şey değiştirir. Gülümsemek… Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Keşke herkes böyle düşünse ve gülümseyebilse.…

Hayatta iyi ve kötü zamanlar olacaktır. Bu, insan olmanın gereğidir. Hayat her zaman toz pembe  değildir, acıları olacak ki güzelliği fark edebilelim. İnsan sıkıntılı zamanlarında bile hayata farklı bir bakış açısıyla bakabilmeli. En kötü durumlarda  bile olumlu  bakılabilmeli. Bu kolay mı? Elbette  değil; ama mümkün.

Meşhur hadisedir: Hz. Muhammed (s.a.v) ve arkadaşları birlikte bir yere gitmek için yürürlerken bir köpek leşi görürler. Herkes burnunu tutar,kafasını çevirir ve “ ne çirkin bir şey” der. Fakat Peygamberimiz “Ne kadar güzel dişleri var” diyerek olayın olumlu tarafından bakar… işte bu bize en anlamlı bir örnek değil mi?

Bazen,bir selam vermek bu kadar zor mu diyorum. “Günaydın, iyi günler, selamünaleyküm” demek. Bunu bir de güler yüzle söylerseniz ne kadar harika olur değil  mi?

Bir güler yüz, bir tebessüm, karşısındaki insana “ne kadar iyi birisi,çok güler yüzlü” dedirtebilir. Ya kendimiz için… Bizler gülümserken hiç fark etmeden yüzümüzde 53 kası birlikte çalıştırıyoruz;  surat asmada ise garibimize gitse de tam iki katı yani tam 106 kası birlikte çalıştırıyoruz bu da doğal olarak daha fazla çaba ve enerji harcamamıza neden oluyor, haliyle de yoruluyoruz. Gülümsemek ise bizi hem yormuyor  hemmutlu ediyor. Strese en büyük çare bir nevi doğal ilaç gülümsemek.

Gülümsediğimizde stres hormonlarımızın salgılanması hafifliyor ve depresyon denen belaya girmekten kurtuluyoruz. Beynimizde salgılanan Endorfin yani bir çeşit mutluluk hormonları inanılmaz derecede hızla artmaya başlıyor. Bir kere bile güldüğümüzde beynimizde o kadar çok hücre yenileniyor ki.Yine meşhur sözdür, ‘’Bir kahkaha bir porsiyon pirzolaya  bedeldir.’’ der Anadolu insanı.Fark ettiyseniz gülümsemek esnemek gibi bulaşıcıdır, bu araştırmalarda ve uygulamalarda tespit edilmiştir. O zaman gülümseyelim ki etrafımızdaki insanlar da gülümsesin.

Bu konu basit bir konu gibi görülebilir. Aslında önem verilmesi gereken bir konudur bence. Karşıdaki insan sus pus, konuşmayan, gülmeyen birisi  olabilir.  Onunla birlikte bir  şeyleri paylaşalım, aramızda geçen konuşmalarda mutlaka gülümsetecek bir şeyler olacaktır. O da gülmeye çalışacak ve mutlu olacaktır. Aslında herkes gülebilir;yeter ki gülümsememek için kendisini zorlamasın.

Yıllarca öğrencilik,öğretmenlik yaptım.Somurtan öğretmeni de öğrenciyi de hiç sevemedim.Öğretmen derste kahkaha atabilmeli,öğrencisiyle şakalaşabilmeli…

Bir konferansında Sayın Doğan CÜCELOĞLU: ‘‘İnsanlar medeniyette bir gün o kadar ilerleyecekler ki karşısında somurtan bir kişiyi ‘Bu adam bana yüzü ile küfretti.’diye  mahkemeye verecekler.’’demişti.Ne kadar doğru bir söz… Düşünün ki bir yerde memursunuz neşeyleişe geldiniz, herkese “günaydın”  diyerek içeri girdiniz, etrafa neşe saçıyorsunuz,  tam o anda karşınıza suratı sirke satan, kaşları çatılmış, “küçük dağları ben yarattım sıra büyüklere geldi” edasıyla buzdolabı gibi bir müdür çıktı. Müdür ya ,resmi olmalı!!! Çalışanıyla laubali olmamalı!!! Ne yaparsınız? Tüm neşeniz kaçar, iştahınız kapanır ‘Lanet olsun, şu bir emekli olsa da kurtulsak.’  dersiniz en yumuşak ifadesiyle .

Gelin hep beraber , sabah kalkınca, çocuklarımıza , iş yerimize girerken, dostlarımızı, arkadaşlarımızı görünce tebessüm edelim,iyi günler dileyelim, bu bizimiçin  çok iyi gelecektir, hem sevap kazanacağız, hem çevremizdeki insanlar, hem de biz mutlu bir gün geçireceğiz. 

Mutlaka deneyelim!

Yani kendimize ve  hayata gülümseyelim. 

 

                                                                            Seyit Mehmet  ERTAŞ

                                                                           Manavgat Final Anadolu Lisesi Müdürü

ömer faruk / 26-10-2016 16:12

Gülümsemek ?! yine gülümsettiniz hocam bizi saygılar....:):)FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI