Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

UYUŞTURUCU SORUN ÇÖZMEZ, DAHA DA DERİNLEŞTİRİR
Tarih: 30-11-2016 12:33:00 Güncelleme: 30-11-2016 12:33:00


 Kendisine uzun ya da kısa vadede mutlaka zarar verecek bir maddeyi birey neden kullanır? Kimi 'sorunlardan kaçmak' için çözümü maddede görse de madde aslında sorunu daha da derinleştiriyor.

  Madde bağımlılığı illetine kapılıp, yolu şubeye düşen bireylerin ifadelerini alırken ya da sorgularken bir konu dikkatimi çekmiştir. Stres ve sorunlar karşısında bireyler, bir profesyonelden destek almak yerine neden zehirden medet umarlar. Anlamış değilim. Bu her kesimden bir çok insanın bahanesi gibi görünse de bizim aslında toplumsal ruh halimizi de gösteriyor. 

  Ya da aileler çocuklarını büyütürken, çocukların karşılaşacakları zorluklarla baş etmeleri için yol yordam mı öğretemiyorlar? Demek ki o çocuklar yol yöntem bilemedikleri için en küçük sorunda maddeye sığınma ihtiyacı hissediyorlar. 

  Bir dönem Psikologa görünmekle'ben deli değilim ki ' inancı hakimdi. Oysa günümüzde psikologa gitmek en sağlıklı yol. Çünkü Profesyonel destek hayatı kolaylaştırıyor.

   Narkotik şubede görev yaparken ünlülerin yakından tanıdığı bir müzisyeni, görev yaptığım kente gelip uyuşturucu madde temin ederken suçüstü ele geçirmiştik. Sorgusunda'son derece stresli bir iş yapıyorum, yaşadığım depresif ruh halini aşmak için madde kullanıyorum'derken farkında olmadan bir gerçeği ifade ediyordu. Ünlüler onca maddi kazanca rağmen neden bir yaşam koçları yok. Niçin ruh sağlığı uzmanlarından destek almazlar.

   Nitekim aynı duruma düşenlerden birisi de Ünlü şarkıcı Tarkan idi. Kendisi de mahkemede ifade verirken Emniyetteki ve Savcılıktaki ifadesini tekrar edip, 'Sanatçıyım. Hayatın ve şöhretin zorluklarından dolayı bir dönem esrar maddesi kullandım ama pişmanım'demişti. Sevgili Tarkan kardeşim, sana bir öneri sunmak istiyorum.

   Herkes ayakta kalma savaşı veriyor. Hayatın zorlukları yediden yetmişe herkesi etkiliyor. Sen göz önündesin. Attığın adım takip ediliyor. Bilhassa ergenler seni rol model olarak görüyor. Zirvede olmak kolay değil. Neticede etten sinirden bir canlısın. Baksana sen bile stresi ve hayatın ve şöhretin zorluklarını bahane ediyorsun. Demek ki şöhret ve yaşam koşulları seni olduğu gibi bizi ve herkesi olumsuz etkiliyor. Hayat devam ettikçe stres ve sorunlar asla seni bırakmayacak. Yapacağın tek şey profesyonel destek almak. Bu bir yaşam koçu da olabilir. 

  Tabi bu tavsiyem tüm şöhretli sanatçılar için geçerlidir. Ünlülerden söz açılmışken bundan birkaç sene önce bazı dizi ve sinema oyuncularına yönelik uyuşturucu operasyonu düzenlenmişti.  Oyuncu R. K'nin kız arkadaşına, M. E.'den "Klaragis' (tersinden okunursa sigaralık) alayım" diyerek esrar maddesi almak istediğini söylediği, daha sonra da E.'e esrar maddesini almaya geldiğini söylediği tespit edilmişti. Arkadaşlar unutmayın Türk Polisi uyuşturucu madde ele geçirmede dünyada en başarıl teşkilattır. Bunu ben söylemiyorum. Birleşmiş Milletler raporu söylüyor. Siz istediğiniz kadar şifreli konuşun. Sigarayı da diğer maddeleri de tersinden okusanız da Polis bunu yutmaz. Bilin istedim.

  Yine bu operasyonlardan birinde Oyuncu K. İ.'nun R.K, E.Ö ve M. Y.'dan temin ettiği esrarı kendi evinde E.A.D, M. Y. ve R. K. ile birlikte kullanarak bu kişilere esrar kullanması için yer temin ettiği belirtilmişti. Gidemediği zamanlarda esrar almaya şoförünü gönderdiği öne sürülen İ.'nun teknik takibe yakalanmamak için telefon görüşmelerinde esrardan 'CD', 'papatya' ve 'süt' diyerek şifreli konuştuğu anlatılmıştı.

   İddianamede İ.'nun savcılık ifadesinde, "2 yıl önce bir kez esrar denediği, bir iki ay öncesinde Simi Adası'ndaki tatilde bir arkadaş grubu içerisinde kendisine ikram edildiği, sarma tütün zannedip içtiği, onun dışında esrar kullanmadığı" şeklinde savunma yapmıştı. Siz kullandığınız maddelere hangi lakabı takarsanız takın kurtuluş yok.

   Oyuncu E. G.ın Z. Y. ve A. S. isimli torbacıdan M. K. H aracılığıyla uyuşturucu aldığı belirtilmiş, G.'ın kendi ikametinde partiler düzenleyerek S.A, E. K. İ. A. ve kimlikleri tespit edilemeyen kişilere bu uyuşturucuyu temin ettiği, esrardan "senaryo" ve "proje" olarak bahsettiği, esrar içtiğini beyan ettiği ve çevresindekilere parasız bir şekilde verdiği dile getirilse de yine de Polisten kaçamamışlardı.

  Demek oluyor ki, şöhret olmak kimseye ruhsal açıdan imtiyaz sağlamıyor. Baksanıza yaşadıkları stresi ve sorunlar maddeyle yenmeye çalışanların sayısı da hiç te azımsanmayacak kadar az değil.   Sağlıklı toplum için sağlıklı birey olmanın yolu sağlıklı adımlar atmaktan geçiyor. Bunun için de toplumsal ruh sağlığı için profesyonel destek almak en sağlıklı yol. Madde bağımlılığı sorunları çözmediği gibi daha da derinleştiriyor. 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI