Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA DIŞ KULAK YOLLARI ENFEKSİYONLARI
Tarih: 24-06-2016 12:11:00 Güncelleme: 24-06-2016 12:11:00


Son bir kaç gündür artan sıcaklar hepimizi bunaltırken mevsime bağlı hastalıkları da ciddi anlamda arttırıyor.Bunlardan birisi ve şu sıralar havuzlara da çok girdiğimiz için karşılaştığımız dış kulak yolu enfeksiyonları.Hem havuzların ne kadar çaba harcansa da çok hijyenik olmaması, hem de kullanılan bazı kimyasallar ( klor gibi ) bu problemlere sebebiyet vermektedir. 

 

Dış kulak yolu veya kulak kanalı, dış kulağı kulak zarından ayıran bölümdür. Bu kanalın etkilenmesi ve iltihaplanması  eksternal otit( dış kulak yolları enfeksiyonu )  olarak adlandırılır. Enfeksiyöz, alerjik ve dermatolojik nedenler dış kulak yolu iltihabına neden olabilir. Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Bu durum çocuklarda çok sık gördüğümüz orta kulak iltihaplarından tamamen farklı bir olaydır.orta kulak iltihabi üst solunum yolu enfeksiyonu( sinüzit, soğuk algınlığı gibi bir olayı takiben) oluşurken yani sıklıkla kış aylarında gördüğümüz bir olayken ,dış kulak iltihabı yazın daha fazla gözlenir. Orada etken olan mikroorganizma kulak zarında iltihap yaptığından çoğunlukla antibiyotik tedavisi gerekirken dış kulak yolunda damlalar daha etkilidir.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı risk faktörleri nelerdir?

 

Kulak kanalındaki serümen dediğimiz dış kulak yolu kiri ( çoğunlukla ebeveynlerimiz bunu çocuğun kulağında sürekli akıntı oluyor diye tarifler )dış kulak yolunu koruyucu etkiye sahiptir. Kulak kanalının sık temizlenmesi, sık kulak çöpü kullanımı, veya yabancı cisimle (tığ vs) ile karıştırılması veya bazı çocukların yaptığı gibi boncuk, oyuncak parçaları ya da oyun hamurları sokulması , bu koruyucu tabakayı ortadan kaldırarak ve o bölgedeki cilde  hasar vererek daha kolay enfeksiyon geçirmemize neden olabilir. Düzenli, kulak koruması olmadan,sürekli  yüzmek ayrıca risk faktörüdür. 

 

Dış Kulak Yolu İltihabı belirtileri nelerdir?

 

Dış kulak yolu iltihabında kulak çekildiğinde, kulak önünde tragus adı verilen küçük kıkırdak çıkıntıya bastırıldığında veya kulak kepçesi hareket ettirildiğinde artan kulak ağrısı olur. Bu ağrı ayrıca tanı için tipik özelliktedir. Bunun dışında kulak kaşıntısı, kulak dolgunluğu, kulakta çınlama, kulaktan akıntı ve tıkanıklığa bağlı bir miktar işitme kaybı olabilir.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı tanısı nasıl konulur?

 

Dış kulak yolu iltihabı tanısı için fizik muayene yeterli olmaktadır. Kulak muayenesinde dış kulak yoluna bakıldığında kırmızı, şiş, ve akıntılı bir dış kulak yolu görülmesi tanıyı koydurur. Ek kan tahlili ve görüntüleme yöntemi genelde gerekmez.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı tedavisi nedir?

 

Tedavi dış kulak yolu iltihabının ne kadar ciddi olduğuna göre belirlenir. Tedavideki amaç kulak ağrısını azaltmak ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle kulaktaki enfeksiyonu ve yangıyı azaltacak antibiyotikli veya farklı içerikli kulak damlaları verilir. Ağrı kesiciler ağrı için kullanılabilir. Genelde ağızdan antibiyotik tedavisi gerekli değildir.Tedavi süresince kulağın sudan korunması faydalı olacaktır. 

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. Alp ŞEN

 

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI