Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA İSHAL KUSMA
Tarih: 26-11-2016 19:49:00 Güncelleme: 26-11-2016 19:49:00


Kış aylarına iyice yaklaştığımız bu günlerde en çok yakınma öksürük ve ateş, ancak yinede son günlerde özellikle okul ve kreş çocuklarında kusma ve ardından yoğun ishal başladığı için tekrar barsak iltihapları( akut gastroenterit) hakkında bilgi vermek istedim.

 

 Rota, adeno ve norovirus dediğimiz etkenlerle ortaya çıkan karın ağrısı, bulantı ve kusma ile karakterli bu tabloya gastroenterit adını veriyoruz.

 

 

Gastroenterit sindirim sisteminin (mide, ince ve kalın bağırsakların) iltihabı demektir ve bu aylarda sıklıkla virüsler buna neden olmaktadır. En sık görülen yakınmalar kusma ve ishaldir ve gribe neden olan virüslerle alakalı olmadığı halde  "midenin gribal enfeksiyonu" olarak adlandırılmaktadır.

 

Viral gastroenteritlere neden olan birçok farklı virüsler bulunmaktadır (rotavirüs, noravirüs, adenovirüs, astrovirüs) en önemli bulgular kramp şeklinde karın ağrısı, bulantı, kusma, sulu ishal ve ateştir. Virüs alındıktan 1-2 gün içinde bulgular başlar ve genellikle 7 günden uzun sürmez. Viral gastroenteritler bulaşıcı olup, yakın temas sonucu hasta kişilerden veya virüsün bulaştığı besin ve içeceklerle çevreye yayılır.

 

 

DİKKAT BULAŞICI...

Norovirüs sıklıkla, gıda hazırlayan ve dağıtan mutfak ve yemekhanelerde çalışan enfekte kişiler vasıtasıyla kontamine yiyecek ve içecekleri tüketen insanlara bulaşıyor. Ayrıca hasta olan insanlar ve onların kusmuk ya da dışkısı ile temas eden kişilerde de çevreye yayılım söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle el yıkamama bu tür virüslerin yayılmasında en önemli faktördür.

 

Viral gastroenteritler bazen mevsimsel özellik gösterebilirler mesela rotavirüs, astrovirüs daha çok soğuk aylarda, adenovirüs ve norovürüs yılın her mevsiminde enfeksiyona neden olabilir. Norovirüs soğuk aylarda ve özellikle okul, kreş, anaokulu, yatakhane gibi kalabalık ortamlarda salgınlara neden olabilir. Bazı virüsler belli yaş gruplarında daha sık enfeksiyona neden olmakla birlikte, her yaş grubundan insan viral gastroenterit geçirebilir. Mesela, rotavirüs daha çok süt çocukları ve 5 yaşın altındaki  çocuklarda enfeksiyona neden olurken, adenovirüsler küçük çocuklarda, norovirüs ise hem çocuk hem de erişkinlerde gastroenterite neden olur.

 

Viral gastoenteritler kendiliğinden iyileşen, ciddi bir probleme neden olmayan enfeksiyonlar olmakla beraber, özellikle küçük çocuklarda, vücut direnci düşük olan kişilerde, yaşlılarda, kronik bir hastalığı olanlarda daha şiddetli seyredebiliyor. Hastaların bulantı ve karın ağrısı nedeniyle yeterince sıvı almaması, ishal ve/veya kusma nedeniyle fazla miktarda sıvı ve elektrolit kaybı sonucu vücut susuz (dehidratasyon) kalması önemli sonuçlar doğurabileceğinden hastanın yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir. Bu hastalıkta tanı doktor tarafından hastanın yakınmaları ve bazı laboratuar testlerine bakılarak konulabilir.

 

SIVI KAYBI ÖNLENMELİ!

Tedavide en önemli nokta ciddi sıvı kaybının önlenmesidir.Azar azar  bol sıvı gıda, özellikle su ve ayran alımı önemlidir.Birden bolca su yüklenilir ise zaten hassas olan mide bunu dışarı atacaktır.O yüzden azar azar ve sık sıvı verilmesi önemlidir. Ayrıca   kaybedilen elektrolitleri yerine konması  ORS (oral rehidrasyon solüsyonu) denilen ve eczanelerde toz şeklinde satılan şeker ve elektrolitin temiz, kaynamış suda eritilerek hastaya ağızdan içirilmesiyle sağlanabilir. Virüslerin tedavisinde antibiyotikler dahil ilaçların etkisi olmadığından doktor tarafından spesifik bir öneride bulunulmamış ise probiyotik dediğimiz iyi huylu bakterileri içeren tozlar ve ateş düşürücü dışında ilaçlar kullanılması uygun değildir. Zaten vücudumuz kendisine zararlı olan maddeyi dışarı atmaya çalıştığı için ishal kesici preperatlarında kullanılmaması gereklidir.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

Dr. Alp ŞEN

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI