Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK
Tarih: 04-11-2016 20:13:00 Güncelleme: 04-11-2016 20:13:00


Şu sıralar gecelerin belirgin soğuması ile beraber  , çocuk  polikliniklerine  başvuruların neredeyse % 90 ını  oluşturduğu için tekrar öksürük konusuna dönmek istedim.

 

Genelde anne babalar olarak en büyük yakınmalarımızdan birisidir öksürük. Hep hastalık olarak kabul ettiğimiz  bu yakınma aslında  tek başına bir rahatsızlık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu yüzden öksürük tedavisinde ilk amaç öksürüğün geçirilmesi değil, nedenini bulmaktır.

 

Öksürüğe neden olan rahatsızlık tedavi edildiğinde, öksürük de zaten kendiliğinde  geçecektir. Öksürüğün nedeni öksürük türüne göre anlaşılabilir. Öksürükle birlikte seyreden diğer bulgular hastalığın tanısını koymaya yardımcı olur.

 

Öksürük nedenleri

 

Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar 10-15 gün süre boyunca öksürebilir. Öksürüğün hemen 1-2 günde düzelmesini bekleriz ,ancak bu hem mümkün değil, hemde normal değildir.Yine son derece sağlıklı çocuklar özellikle kış aylarında senede  7-8 kez öksürüklü üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Eğer ateş, solunum sıkıntısı, halsizlik, bitkinlik gibi yakınmalar yoksa bu dönemde öksüren çocuğa sadece bol sıvı gıdalar verilmesi yeterlidir.

 

Çok fazla öksüren çocukların odasının kuru tutulmaması, nemlendirilmesi gerekir. Soğuk buhar makineleri ile öksüren çocuğun odası nemlendirilebilir.Ama bu arada aşırı makine çalıştırıp odayı iyice nemlendirmek de doğru değildir.Son dönemlerde artık odaya buhar veren makinelerin evlerde mantar üremelerine sebebiyet verdiği kanıtlandığı için artık hiç önerilmiyor.Kışın hava fazlaca kuru olduğundan çocuklar sık öksürürler ( kullandığımız ısıtıcılar klima vs gibi )

 

Öksürüğü olan çocuklara bal, zencefil, nane içeren sıcak veya ılık içecekler verilebilir.

 

Öksürük şurubu tedavi etmez, Genellikle çocuklarda öksürük olduğunda ilk tedavi hemen öksürük şurubuna sarılmaktır, unutulmamalıdır ki bu şuruplar sadece şikayete yönelik, ya öksürük kesici, ki hiç önerilmez , ya da balgam sökücülerdir, bunlarda öksürüğü bir miktar arttıracaklardır.Balgam sökücülerde balgamı parçalayarak etki gösterir, ancak bu durumda oluşacak  küçük balgam partikülleride alt solunum yollarına daha kolay inerek tıkanma yapabilecektir.O yüzden en iyisi öksüren çocuğa bol sıvı  vererek balgamın sökülmesini sağlamak daha uygun olacaktır.

Öksürük şurupları tedavi için değil, öksürüğü gidermek için kullanılabilir.Bu ancak aşırı öksürükten dolayı hiç uyuyamayan aşırı derecede rahatsızlık duyanlar için geçerlidir.

 

Öksürük şuruplarının tedavi edici ya da tedaviye katkıda bulunucu özelliği yoktur. Bu nedenle 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük şurubu kullanılması zaten fazlaca önerilmez.

 

Piyasada satılan birçok öksürük şurubu reçetesiz olarak satılıyor. Ancak öksürük şurupları sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü öksürük şuruplarının yan etkileri, sağladığı faydalardan daha fazla orandadır

Ancak çok sık ve aralıksız öksüren, beraberinde ateş ve nefes alma güçlüğü olan, ıslık gibi ses çıkaran çocuklarda altta yatan enfeksiyon ( zatürre, bronşit vb. ), alerjik hastalıklar ( astım, bronşit vb.), ya da yabancı cisim aspirasyonu gibi bulgular olabileceğinden hemen doktora başvurulmalı ve gereğinde ileri tetkikler yapılarak tedavisi düzenlenmelidir.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. Alp ŞEN

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI