Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

AKUT LARENGİT ( PSÖDOKRUP ) VEYA YALANCI DİFTERİ NEDİR?
Tarih: 26-09-2016 01:16:00 Güncelleme: 26-09-2016 01:16:00


Biliyorsunuz gecelerin serinlemesi ve okulların açılması ile beraber üst solunum yolu enfeksiyonu dediğimiz nezle, grip soğuk algınlığı yakınmaları bugünlerde arttı.Yine  sık görmeye başladığımız rahatsızlıklardan biriside akut larengitis olarak adlandırdığımız krup hastalığı.Krup özellikle boğaz ve çevresini yani üst solunum yollarını tutan, daha çok küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. Ses tellerinde şişme, sıvı toplanması , ödem dediğimiz tabloyu  meydana getirir. Hastalık etmeni çoğunlukla parainfluenza dediğimiz soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. En çok sonbaharda kışa girerken ve kış aylarında  , yine  ilkbahar başında görülür. Enfeksiyon daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar. Çoğunlukla anneler hiç bir şey yokken aniden boğuldu, tıkandı, nefes alamadı, elimizden gitti vs gibi akut yakınmalarla başvururlar. Çocukta burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş ve huzursuzluk olur. Daha sonra gırtlak nefes borusu ve bronşlara ilerleyebilir. Bu bölgelerdeki sekresyonlar(salgılar)da artış olur. Ağır vakalarda çocuk nefes alırken kaba hırlama tarzında stridor denilen bir ses duyulur.( köpek havlaması, horoz sesi, borudan gelen ses gibi tariflenir ) En belirgin özelliği çocukta ses kısıklığı ve havlar tarzda öksürüktür. Belirtiler genelde gece çocuk yatar pozisyondayken ağırlaşır. Çoğunlukla 5-6 gün içinde kendiliğinden iyileşmesine rağmen öksürük 10 gün kadar daha  devam edebilir. Krup %5-10 hastada hastanede tedavi görmeyi gerektirecek kadar ağır seyredebilir. Ağır krup tıbbi acil bir durumdur. Bu durumdaki bir çocukta nefes almada güçlük, hızlı nefes alma, huzursuzluk, ağız etrafında, dudak ve tırnaklarda morarma görülür.

 

Krup nasıl bulaşır?

Virüs genellikle hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşurmasıyla havaya çıkan damlacıklarla, ya da direkt temasla bulaşır. Soğuk algınlığı yapan birçok virüs krupa neden olmasına rağmen en sık etkeni parainfluanza virüsüdür. Krup tekrar edebilir, sık tekrar ediyorsa alerjik nedenler ve reflü (mide içeriğinin yemek borusuna kaçma durumu) araştırılmalıdır.genellikle 6 ay ve 5 yaş arası görülür. Beş yaşından sonra hastalık daha az görülür. Bazı çocuklarda hastalığın alerjik yönü de vardır.

 

Krup tanısı

Krup tanısı klinik tabloya ve muayeneye göre konulur, tanı için özel bir teste ihtiyaç yoktur.

 

TEDAVİ 

 

Evde tedavi

Kruplu çoğu çocuk tedaviye ihtiyaç göstermez. Bunlar hafif vakalardır. Genellikle 20-30 dakika soğuk buhar uygulanması, bol ılık sıvı alınması, ateş için ağrı kesicilerin verilmesi yeterlidir. Çocuk gece sıkıştığında açık havaya çıkarılıp nefes aldırtılması gerekir. Çünkü soğuk hava ses tellerindeki şişliği azaltarak çocuğun nefes almasını kolaylaştırır. Çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için yatarken başı yükseltilmelidir. Ayrıca, ağlama esnasında nefes darlığı artar, bu yüzden çocuğun sakin tutulmaya çalışılması önemlidir.

 

Hastanede tedavi

 

Ağır vakalar hastanede tedavi edilir. Hastalara oksijen verilir, aralıklı soğuk buhar uygulanır, tedavide ağır vakalrda duruma göre kortikosteroid ve adrenalin denilen ilaçlar kullanılır. Çocuk acilde uygulanan bu tedavilere yanıt veriyorsa, bir iki saat takip edilip eve gönderilebilir, vermiyorsa hastaneye yatışı gerekebilir.

 

Kruptan nasıl korunulur?

 

Krup bulaşıcı bir hastalık olduğu için çocuk mümkün olduğunca soğuk algınlığı ve öksürük belirtileri olan kişilerden uzak tutulmalıdır. Çocuğun elleri sık sık yıkanmalıdır. Belirtileri ağırlaşmadan, tedaviye erken başlanmalıdır. Çocuk özellikle solunum yollarında tahrişe neden olan sigara dumanına maruz kalmamalıdır.Yine yanında deodorant, sprey, sinek öldürücü ilaç gibi atomizer spreylerin sıkılmaması uygun olur.

 

Sağlıklı günler dileklerimle 

Alp Şen

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI