Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   92,42
   % 0,42
   BIST
  • DOLAR
   3,64
   % 0,03
   Dolar
  • EURO
   3,93
   % 0,58
   Euro
  • ALTIN
   150,46
   % 0,21
   Altın


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI
Tarih: 11-09-2016 00:46:00 Güncelleme: 11-09-2016 00:46:00


Kış aylarında hemen hemen ortadan tamamen kaybolan ancak son 15 gün içinde tekrar sık görmeye başladığımız , özellikle yüksek ateş, ağızda yaraya bağlı iştahsızlık ve su çiçeği benzeri döküntülerle seyreden,  ebeveynleri çok sıkıntıya sokan el ayak ağız hastalığı hakkında bilgi vermek istedim.

 

El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı genelde okul öncesi çocuklarda görülür. Fakat nadiren yetişkinlerde ve okul çağındaki çocuklarda da görülebilir.

Yaygın olarak coxsackie virüsünün etkisiyle oluşur. Sonbahar ve yaz aylarında daha sık görülebilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın kuluçka süresi 3 - 6 gün kadardır. Hastalık ise 1 hafta ile 10 gün kadar sürebilir.

El, ayak ve ağız hastalığı olan çocuklarda genellikle hafif ateş görülür. Bazen 39,5-40 c kadar yükselen ateşlerlede karşılaşabiliriz.İştahı her zaman ki gibi olmaz ve iştah kaybı görülebilir. Çocukta boğaz ağrısı ve kendini kötü hissetme olabilir.Bebeklerde özellikle çok sık sebepsiz ağlamalarda görülür.

 

Ateş başladıktan sonra 1 – 2 gün ağzında ( Dili, diş etleri, boğazı  veya yanağının içi ) ağrılı yaralar oluşur. Bu durum çocuğu sinirli yapabilir.Ateşle beraber sürekli ağlama ve huzursuzluk belirtileri bu boğazındaki ağrılı yaralardan kaynaklanır.

 

Çocuğun avuç içinde, ayak tabanında ve kalçasında isilik benzeri deriden kabarık kırmızı renkli döküntüler  gelişebilir. Bu sorun kol, bacak ve yüz kısmında da olabilir. Boğazda şişkinlik ve yutma zorluğu gibi sorunlar olabilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcı mıdır?

Evet, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığa yol açan virüs burun ve boğaz salgısından geçer. Ayrıca ciltte oluşan kabarcıklardaki sıvıdan veya katı dışkıdan da bulaşabilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığında çocuğa günlük bakım gerekir. Ev dışında hasta olan tanıdık insanlar varsa çocuklara bulaşmaması için bir süre ev ziyaretine gelmemeleri uygun olur.

 

Her ne kadar doktorların  bu hastalık konusunda çok fazla yapacakları bir şey yoksada  doktoru aramak gerekir. Çünkü doktor çocuktaki ateş ve ağrı gibi semptomları hafifletmek için tavsiyelerde bulunacaktır.

Ayrıca ebeveynler çocukta el, ayak ve ağız hastalığı olup olmadığını tam olarak bilemeyebilirler. Bunu da netleştirmek için doktor kontrolü iyi olur.

 

Eğer çocuk 3 yaşından küçükse ve rektal sıcaklık ( makattan ölçülen vücut sıcaklığı ) 38,5 C e ulaşmışsa hemen doktorla irtibata geçilmesi gerekir.. Çünkü ateşi olan bu çocuklarda yakından takibe ihtiyaç vardır.

Bu hastalarda sıvı yetersizliği kontrolü yapılmalıdır. Çünkü çocuktaki ağız yaraları onun bir şey içmesini zorlaştırabilir. Sıvı almayan çocukta sıvı yetersizliği görülebilir. Sıvı yetersizliği olan çocukta ağız kuruluğu, eğer bebekse altının belli bir süredir ıslak olmaması gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerde hemen hekim aranmalıdır.

 

El- ayak ve ağız hastalığı olan bebeğe nasıl bakım uygulamalısınız?

Eğer bebeğinizde hastalık belirtileri hafif ise vücut sıcaklığını izlemek ve yeterince sıvı ve katı gıda almasını sağlamaktan başka çok fazla yapacak bir şeyiniz yoktur.

 

Eğer çocuğunuzdaki hastalık belirtileri ilerlemişse görünümü daha da kötü görünür.

Eğer bebekse ve katı gıdaları almaya başlamışsa ona tuzlu, soslu veya asitli şeyler vermemelidir. Aynı şey küçük çocuklar için de geçerlidir. Çünkü bu tür besinler ağzını acıtabilir. Yumuşak ve soğuk ( püre puding, ayran, soğuk çorba gibi ) sıvı  gıdalar verilmelidir.

 

Soğuk içecekler ve dondurma ağırlarını hafifletebilir.  Fakat bebeğinize asla aspirin verilmeyin. Aspirin reye sendromuna neden olabilir. Reye sendromu nadiren de olsa ölümcül bir sorun olabilir.

 

 El, Ayak Ve Ağız Hastalığının Tedavisi 

 

El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlayabilir mi? Tekrarlanması nasıl önlenebilir?

El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlayabilir. Çocuk onu hasta yapan virüse karşı bağışıklık geliştirecektir. Fakat hastalığa yol açan birçok virüs bulunmaktadır. Dolayısıyla bu virüslere karşı açık durumdadır.

Hastalığın tekrarlanmasını önlemek için bebeğin veya çocuğun ellerlini düzenli olarak yıkamak gerekir. Ayrıca oyuncukları da dezenfekte edilmeli ve yıkanmalıdır. Enfekte olmuş diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır.

 

Sağlıklı günler dileklerimle 

Alp Şen

Çocuk Hastalıkları UzmanıAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI