Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

BEBEĞİM NEDEN BU KADAR HUZURSUZ?, SÜREKLİ AĞLIYOR ?
Tarih: 14-10-2016 13:20:00 Güncelleme: 14-10-2016 13:20:00


Son zamanlarda mevsimsel geçişler sebebi ile devamlı üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, grip aşısı, yalancı difteri ( krup )konularından bahsettik.Yine çok sık karşılaştığımız yakınmalardan huzursuz bebeklerden bahsetmeye çalışacağım.Burada anlatacaklarım altta yatan ciddi hastalıklardan daha çok rutinde en sık karşılaştığımız ve normalin bir özelliği olan bebek ağlamaları olacak.

 

BEBEKLERDE HUZURSUZLUK NEDENLERİ :

 

-Rahatsızlık (bebeğin altının pis olması, çok sıcak veya soğuk ortam), aşırı ışıklı ortam

-Yorgunluk (çok fazla ziyaretçi), gürültü

-Hastalık ya da ağrı (ağlamanın şeklinin değişmesi)

-Açlık (yeterli Süt alamama, büyümenin hızlanması)

-Annenin yedikleri (her türlü yemek bazen de inek sütü)

-Annenin aldığı ilaçlar (kafein, sigara, diğer ilaçlar)

-Memede süt fazlalığı

-Kolik

-Fazla ilgi gereksinimi olan bebekler, bazen annesini çağırmak için bile ağlar

 

Ağlama, çoğu zaman bebeğin derdini çevresine tek anlatma yoludur. Ağlayan bir bebek kötü, yaramaz veya disiplinsiz olarak değerlendirilmeden önce bebeğin ağlamasına neden olan gereksinimlerin araştırılması gerekir.

Ağlamaya neden olan sorunu ortaya çıkarabilmek için öncelikle ağlamanın şeklini ve ne zaman başladığını bilmek gerekir.

 

Açlık

 

Açlık ağlamaya neden olan en önemli nedenlerdendir. Bu nedenle ağlıyorsa sabırsız bebeğin hemen beslenmesi sağlanmalıdır. Çoğu kez ağlama, annenin sütünün yetersiz olduğunu düşünüp, gereksiz yere ek besine başlamasına neden olur. Bir bebek ayda ortalama 650-700 gr alıyorsa anne sütü yeterlidir, bu durumda ağlamanın başka bir nedene bağlı olduğu düşünülmelidir. Ek besinler, genelde bebeğin ağlamasını azaltmaz ve bazen ağlamayı artırabilir.

 

Bebek 2 haftalık, 6 haftalık ve 3 aylık dolaylarındayken büyüme hızlandığı için bu dönemlerde bir kaç gün aç gözükebilir ve daha sık beslenmek isteyebilir. Bu dönemlerde daha sık emzirilmesi gerekir.

 

Kirli alt bezi

 

Bebeğin cildi çok hassastır, uzun süre altının kirli veya ıslak kalması tahrişe neden olur ve bebeği rahatsız eder. İster kumaş, ister hazır bez kullanılsın, bebeğin altı sık kontrol edilmeli, bezi ıslak veya kirli ise değiştirilmelidir.

 

Sıcak veya Soğuk

 

Bebekler için fazla sıcak ve soğuk rahatsız edicidir. Bebeğin bulunduğu oda içi uygun ısı 21- 22 derecedir. Bebekler ortam ısısına uygun giydirilmelidir. Bu ısıda bir fanila, bir pamuklu tulum ve yelek yeterli olacaktır. Uyurken üzerine bir ince battaniye veya yorgan örtülmesi yeterlidir.

 

Terkedilmişlik duygusu

 

Bebek başlangıçtan beri az uyuyan bir bebek olabilir ve ağlama adetini terkedilmişlik duygusu içinde geliştirmiş olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için bebek bir kaç hafta anababanın odasına alınabilir. Herhangi bir oyuncak yanında bırakılarak, bebeğin bu alışık olduğu oyuncağı görerek rahatlaması ve uyuması sağlanabilir. Bebekler gece boyunca sık sık gözlerini açar, el ve kollarını hareket ettirirler, bebeğin yanına gidilmesine gerek yoktur, yataktan kalkarken çıkan gürültü bebeği uyandırabilir. Bebekleri gün boyunca çok uyuyan anneler, gündüz uykularını azaltıp gece uykusunu düzene sokabilirler.

 

Sevgi ve ilişki ihtiyacı

 

Bebekler kendileri ile ilgilenen kişiden sevgi ve fiziksel ilişki bekler, dokunulmaktan, kucağa alınmaktan, masajdan ve konuşulmaktan keyif alırlar. Bebeğin özellikle sol tarafta taşınması, bebeğin annenin veya babanın kalp seslerini dinleyerek rahatlamasını sağlayacaktır. Hiç bir neden gösterilemeyen durumlarda ağlayan bebeğe bir losyon veya yağla yumuşak masaj ve ardından ılık bir banyo yapılması bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 

Karın ağrısı

 

Annelerin yediği yiyecekler bazen bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bebekler annelerin yediği inek sütü, yumurta, soya ve fıstık gibi yiyeceklerin içerdiği proteine alerjik olabilirler. Bebeklerde ilk emzirme öncesi bir iki kez süt formülleri ile beslenme bile inek sütü alerjisi gelişmesine yol açabilmektedir. Ayrıca kafein, çay ve kolalar süte geçerek bebeği rahatsız eder.

Anne sigara içiyorsa ya da başkaları annenin yanında sigara içiyorsa bu da bebeğin daha çok ağlamasına neden olabilmektedir. Çay ve kahveyi azaltmak, sigarayı emzirmeden önce ya da emzirme sırasında içmemek bebeğin rahatsız olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Gaz Sancısı

 

Bazı bebekler günün belli zamanlarında, özellikle akşamları sürekli ağlar. Tıpkı Karın Ağrısı varmış gibi, ayaklarını kendine çeker, emecekmiş gibi hareket eder ama onu rahatlatmak çok zordur. Bu şekilde ağlayan bebeklerin ya bağırsakları çok çalışır ya da gazı vardır, ama nedeni kesin değildir. Buna "kolik" denir. Kolik bebekler için ilaç önerilmemektedir, bazen bu ilaçlar bebek için zararlı da olabilmektedir. Kolik ağlamaları bebek 3-4 aylık olduğunda azalacaktır. Koliği olan bir bebeği rahatlatmanın en iyi yolu onu kucakta tutmak, hafif hareketlerle ve yumuşak bir basınçla karnını okşamaktır. Bazen ılık banyo da bebeğin ağrısını hafifletmekte yardımcı olmaktadır.

Yenidoğan bebeği ağlamadığı zaman bile kucakta gezdirmek şiddetli ağlama ve sancıyı azaltacaktır.

Bir bebek sürekli ağlamaya başlarsa, özellikle de daha önce hiç böyle ağlamamışsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Akut orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda ağlamanın hastalığın ilk bulgusu olabileceğinin de akılda tutulması gerekir.

Sağlıklı günler dileklerimle

Dr. Alp ŞEN

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI