Bugun...
Bizi izleyin:Ünal, kredilere ilişkin yeni kararname hakkında bilgilendirdi

Tarih: 23-12-2015 16:29:32 + -


Manavgat ve Çevresi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Muammer Ünal, Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen yeni yürürlüğü giren kararname hakkında bilgiler verdi.


Ünal, kredilere ilişkin yeni kararname hakkında bilgilendirdi
Antalya Haber İhbar

Manavgat ve Çevresi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Muammer Ünal, Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen yeni yürürlüğü giren kararname hakkında bilgiler verdi.

 

Manavgat ve Çevresi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Muammer Ünal yazılı bir açıklama yaparak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen 14.12.2015 tarih ve 2015/8296, 2015/8297 sayılı Kararname 16 Aralık 2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe girmiştir” dedi. 

Başkan Ünal açıklamasında:”2015/8297 sayılı Kararnameye göre, kooperatiflerimiz kefaletiyle kullandırılan kredilere uygulanan faiz indirim oranında herhangi bir değişikliğe gidilmeden, önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2016 yılına devreden krediler ile 2016 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirim oranı ine %50 olarak belirlenmiştir” dedi.

 

YENİ KREDİ İMKANLARI SAĞLANDI

Başkan Ünal, ayrıca 2015 yılı kredilerine ilişkin daha önce yayımlanmış olan kararnamede yer alan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9'uncu maddesinde belirtilen geleneksel kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve ‘Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi’ sahibi esnaf ve sanatkarlar ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda son bir yıl içinde kredi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteği sağlanması hususu kararnamede daha önceki haliyle aynı şekilde muhafaza edildiğini belirterek, bu kredilerin aynı şartlarda 2016 yılı içerisinde kullandırılması imkanı sağlandığını ifade etti.
Başkan Ünal, 2015/8296 sayılı kararnameyle ise makine, ekipman ve demirbaş, işyeri modernizasyonu, hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olan esnaf sanatkarlar ile KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarlar için yeni kredi imkanları sağlandığını dile getirdi.

 

SIFIR FAİZLİ 30 BİN TL KREDİ

İlgili kararnameye göre açıklamasına devam eden Ünal: “Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle 30.000 TL ye kadar %100 faiz indirim oranına uygulanarak (sıfır faizli) kredi kullandırılabilecektir. Bu uygulama kapsamında kredi başvurusunda bulunanlar kredinin kullanım amacını yazılı olarak taahhüt edecek olup, ayrıca hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB' den yazı getirmeleri zorunlu olacaktır.
Daha önce kredi kullanmış olup bakiyesi 01.12.2015 tarihine devreden (01.12.2015 tarihi ve sonrasında kredi taksit borcu bulunanlar) kredi borçluları ise bu kredi imkanından faydalanamayacaktır.”

 

KOSGEB’DEN YAZI GETİRME ZORUNLULUĞU

Bu uygulama kapsamında kredi kullanacakların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB' den yazı getirmeleri zorunlu olacağını hatırlatan Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren ve başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanmış projelerini T. Halk Bankasına sunmaları durumunda Bankaca 100.000 TL ye kadar %100 faiz indirimi oranı uygulanarak (sıfır faizli) kredi kullandırılabilecektir. Bu uygulama kapsamında kredi kullanacakların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB' den yazı getirmeleri zorunlu olacaktır. Daha önce kredi kullanmış olup bakiyesi 01.12.2015 tarihine devreden (01.12.2015 tarihi ve sonrasında kredi taksit borcu bulunanlar) kredi borçluları ise bu kredi imkanından faydalanamayacaklardır.” 
Bu haber 3039 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI