Bugun...
Bizi izleyin:Manavgat Bakkallar Odası Başkanı Akça “Manavgat Seyyar Satıcı Cenneti”

Tarih: 28-11-2015 19:45:27 Güncelleme: 28-11-2015 22:15:27 + -


Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, Zabıta ekiplerinin gerekli denetimleri yapmaması nedeniyle Manavgat’ın seyyar satıcı cennetine dönüştüğünü söyledi.


Manavgat Bakkallar Odası Başkanı Akça “Manavgat Seyyar Satıcı Cenneti”
Antalya Haber İhbar

Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, Zabıta ekiplerinin gerekli denetimleri yapmaması nedeniyle Manavgat’ın seyyar satıcı cennetine dönüştüğünü söyledi.

Yasal prosedürleri yerine getiren, hiçbir eksiği bulunmayan Bakkal esnafının sık sık denetlendiğine dikkat çeken Akça “Aynı duyarlılığı ruhsatsız ve ruhsatında yazan iş kolları dışında ticaret yapanlara da bekliyoruz” dedi.

Düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla biraraya gelen Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, üyelerinin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgiler verdikten sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. ‘Esnaf olarak sadece bakkal değil esnafın geneliyle ilgili yeni kurulan ve yeni güvenoyu alacak olan 64. hükümetten bazı beklentilerimiz var’ diyerek söze başlayan Akça sözlerini şöyle sürdürdü “İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarının en erken 25 günde alındığını biliyorum. Oda kaydı, vergi kaydı, sicil kaydı, belediyenin verdiği iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, TPDK ruhsatı derken yaklaşık 1 ayı bulmakta. Burada birilerinin hatası eksiği olarak değil, esnafın üzerinden bu prosedürlerden bazılarının kalkması gerekiyor.  Emniyetimiz Manavgat'ta kaçakçılıkla ilgili bir operasyon yaptı. Sanırım kadar iş yerinde kaçak tütün ve sigara yakalandı. Sanırım bunların hiç birisinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı yok. Ya da TPDK ruhsatı yok. Yeni açan bir esnafın yasal prosedürleri uygulaması için yaklaşık 1 ay gibi bir zamana ihtiyacı var. Bu prosedürün bu kadar zor olduğundan dolayı, esnafların bazıları bana göre bildiğim kadarıyla ruhsatsız yani gayri resmi olarak çalışmak zorunda kalıyor. Biz bu prosedürlerin bazılarının kalkması gerektiğini düşünüyoruz"

29 Ocak 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6585 Türk ticaret kanununda ‘İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarındaki müracaatlarda gerek belediyeler gerekse, özel idarelerde esnaf ve sanatkarlar parantez açarak Tacirler' den de istenir7 denildiğine dikkat çeken Akça “Meslek grubunda olan işletmeler için söylüyorum. Ama maalesef tacirlerden de istenir ibaresi yani Ticaret odalarından da istenir ibaresi hala yürürlüğe girmedi. Bundan önceki yönetmeliğe uyuluyor. Biz bununla ilgili Manavgat belediyesine resmi yazı yazdık. 6585 sayılı kanunu neden uygulamadıkları konusunda bilgi istedik. Bize cevap olarak sayın valimizin yazısını gönderdiler. " Yönetmelik açıktır yönetmeliğe uyulması" diye böyle bir yazıyla bize cevap verdiler. Biz şunu istiyoruz. Eğer bu kanun çıktıysa, 6585 sayılı bu kanun çıktıysa ki, bu kanunun çıkmasında Antalya odalarının ya da birlik başkanının yaklaşık 2-3 yıldır çalışmasıyla çıktı. Ama 10 ay gibi bir süre doldu hala, bu kanun yürürlüğe girmedi. Bakanlar kurulu kararıyla bu yazı yazılacak bu konu kapanacak. Biz bu kanunun acilen yürürlüğe girmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

TPDK ruhsatı verme yetkisinin 8-10 yıl öncesine kadar Ticaret odalarında ve Bakkallar odalarında olduğunu belirten Abdullah Akça “Maalesef 1,5-2 yıl önce bu yetki odalardan alındı. Üç tane bakanlığa verildi. Sekretarya görevi gıda tarım ve hayvancılık bakanlığında olduğu için bir TPDK ruhsatını almak için yaklaşık 10 gün bekliyoruz. Gelen TPDK yetkilileri bunları bizimle paylaşıyorlar. Bazı resmi yazılarda aldık. Yine bu görevin odalara verilmesini talep ediyoruz. Az önce belirttiğim gibi iş yeri çalışma ruhsatı 10 gün gibi bir süreçte alınıyor. Ondan sonra TPDK ruhsatlarını almak içinde mülk amirlerinin imzası gerekiyor. Sayın kaymakamımıza biz bu konuyla ilgili çok teşekkür ederiz. Manavgat’a gelir gelmez, biz bu konuyu kendilerine ilettik. Ertesi gün bizi arayarak imza yetkisini İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne verdi. Yani esnaf en az iki gün oradan kazanmış oldu. Ama her şeye rağmen yine de yaklaşık bir hafta gibi bir süreçte alıyoruz.  Geçtiğimiz gün yapılan operasyonlarda iş yeri açma ruhsatının olmadığını duyduk. Bizim amacımız burada tütün değil Köylü vatandaşın bir çuval tütünü satma meselesi değil ama kaçak tütün satılan yerde genelde kaçak sigara satıldığı için bizi o nokta çok etkiliyor. Bu yüzden esnafların prosedür zorluğundan gayri resmi olarak işletmecilerin zorlanmaması açısından bunların bir an önce hafifletilmesini, iş yeri açma ruhsatı yada TPDK ruhsatlarının 3-4 gün içerisinde alınması durumunda belki bu gayri resmiyi önleye biliriz” dedi.

Büyükşehir yasası nedeniyle Manavgat belediyesi iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verirken ASAT’tan görüş yazısı istendiğini, belediyenin ASAT’ın bu görüş yazısı olmadan bu ruhsatı vermediğini belirten Akça, “ASAT görüş yazısı için standart olarak 351 lira para alıyor halbuki 351 liralık görüş yazısı metrekareye alınması lazım, yani bin metre karelik bir işyerinden de 351 lira alıyor on metre karelik bir iş yerinden de aynı ücreti alıyor. Biz bunu sayın Büyükşehir Belediye başkanına ilettik Kasım ayında bunu düzelteceğini söyledi” dedi.

Manavgat’ta ki birimlerin en büyük eksikliğinin zabıta olduğunu belirten Akça, Bugün bazı elektronik eşya satan iş yerlerinde bile içecek satıldığını belirterek:” Bende gördüm ve şok oldum. Elektronik cihaz mağazası resmen içecek satıyor. Enerji içeceğinden tutunda efendim, meyve suyundan suya kadar her şey satılıyor. Bırakın oraları belediyelerimizin yermiş olduğu simit tezgahlarında meyve sularından içeceklerden yada küçük peynirlerden satıldığını biliyoruz. Biz bununla ilgili 10 yıldır Belediyemiz ile görüşüyoruz. Seyyar satıcı araçlarını bizzat geçmiş zamanda hem zabıta amirini oraya çağırıp teslim ettiğimiz zamanlar oldu. Ama maalesef Manavgat ilçemiz bana göre bir Seyyar Satıcı Şehri Oldu. Bugün bir hastane önüne gittiğinizde hepiniz görürsünüz, yarda sanayiye gittiğinizde görürsünüz. Kuruyemişin her türlüsü, ben üç gün Manavgat’ta pilavcı arabası görüyorum. Bugün bizim dükkanlarımızı ayda bir kere toplum sağlığı, İlçe tarım müdürlükleri denetliyor ve biz bundan gurur duyuyoruz. Her gün denetlesinler. Ama biz bu kadar denetlenirken sadece iş yeri açma ruhsatlarını 20 gün gibi bir zamanda alırken önümüzde, caddede, kaldırımda bu kadar çok seyyar satıcı varken neden ben ruhsat almak için 20 gün yada diğer yasal işlemleri yerine getirmek için 1 ay uğraşayım. Bu seyyar satıcılar neden denetlenmiyor. Ben bunun cevabını bulamadım, bulan varsa söylerse minnettar olurum. Bugün mahallelerin girişlerinde bile yazar, seyyar satıcı giremez diye. Bana göre zabıta birimleri burada eksik. Manavgat’ta yaklaşık 2 bin civarında pazarcı esnaf arkadaşımız hizmet veriyor. Pazartesi ve Perşembe günleri Avrupa satılan 2 Pazar. Bu pazarlar Avrupa da satılıyor. Ama maalesef Pazarcı tezgahlarının önünde en az dörtte birinin önünde koskocaman leğenlerde buzların içerisinde içecek satılıyor. Gelen turiste su açılır ikram edilir ondan sonra ise para istenir. Bu bizim güzel Manavgat’ımıza yakışmaz. O zaman maalesef zabıta görevini yapmıyor diye düşünüyorum ben. Sadece Pazar tezgahlarındaki satılan su değil Pazar yerlerinin etraflarında bir çok kafeler var ve bir çoğunda alkol satılıyor. Acaba kaç tanesinin TPDK ruhsatı var. Yok !. Maalesef buda zabıtanın görevi büyük şehrin caddesi ise büyükşehir, Manavgat’ın sınırlarındaysa Manavgat belediyesi bunları önlemeli” dedi.   
Bu haber 1900 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI