Bugun...
Bizi izleyin:E-Tebligat dönemi başlıyor

Tarih: 10-12-2015 20:12:51 + -


VERGİ Usul Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilen ve 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek 'E-Tebligat' uygulamasına ilişkin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen toplantıda bilgi verildi.


E-Tebligat dönemi başlıyor
Antalya Haber İhbar

VERGİ Usul Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilen ve 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek 'E-Tebligat' uygulamasına ilişkin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen toplantıda bilgi verildi.


ATSO Atatürk Konferans Salonu'ndaki toplantıya ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça, Vergi Dairesi yetkilileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, uygulamanın önemine vurgu yaptı. Gelişen teknoloji ile birlikte eski yöntemlerin rafa kaldırılmaya başlandığını söyleyen İssi, "Artık eski, ağır ve zahmetli süreçler, teknolojinin de kullanımıyla kısa zaman dilimlerinde tamamlanabiliyor ve dijital çağ hizmet kalitesini artırmak üzere etkin şekilde kullanılıyor" dedi.


Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmet kalitesi ve verimliliği arttırma sürecinde önemli bir çalışma yaptığını dile getiren İssi, sürecin 1 Ocak 2016'da başlayacağına vurguladı. İssi, bugüne kadar fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işleminin bundan böyle elektronik tebligat sistemiyle saniyeler içinde yapılacağını ifade etti.


TÜRKİYE'DE DOLAYLI VERGİ YÜZDE 70


Çağın gereklerine uygun bu tür düzenlemelerin artması gerektiği vurgulayan ATSO Başkan Yardımcısı İssi, dijital çağa geçiş sürecinde bu tür teknolojik nimetlerden faydalanmanın öneminin altını çizdi. Vergi sistemine ilişkin reform çalışmalarının da hızlanması gerektiğini de belirten İssi, "Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek dolaylı vergiyi ödeyen konumdadır. Avrupa'da toplam vergi gelirleri içerisinde yüzde 30'lar düzeyinde olan dolaylı vergi oranı, Türkiye'de yüzde 70'lere yakın seyrediyor. Dolaylı vergi oranının yüksek olması demek çok kazanandan da az kazanandan da aynı vergiyi almak demektir. Bu az kazanan ile çok kazanan arasındaki gelir farkının artmasına neden olan bir sistem" diye konuştu. Mustafa İssi, vergisini zamanında ve düzgün ödeyenlerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.


HEM PRATİK HEM DOĞA DOSTU UYGULAMA


Toplantıda daha sonra Mükellef Hakları ve İletişim Müdürü Orhan Zıngal, yürürlüğe girecek uygulamayla ilgili dinleyicilere bilgi verdi. E-Tebligat uygulamasına geçişin birçok açıdan avantajlı olduğunu söyleyen Zıngal, yeni yıl itibariyle uygulamanın start alacak olmasının önemine değindi. Sistemin detayları ve getirdiklerini de aktaran Zıngal, uygulama kapsamına kimlerin zorunlu olarak katılacağını, kimlerin sisteme isteyerek dahil olabileceğini belirtti. Uygulamanın daha hızlı, daha pratik ve doğa dostu bir süreç başlattığını söyleyerek sözlerini noktalayan Zıngal, daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

 Bu haber 2095 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI